Jakie zadaszenie tarasu?

Taras to miejsce relaksu. Budując dom większość z nas od razu myśli o tym, aby wygospodarować na niego miejsce. Doceniamy możliwość wygodnego odprężenia na świeżym powietrzu i odpoczynku w komfortowych warunkach. Niestety w naszym klimacie nie mamy zbyt wielu dni w roku z pogodą sprzyjającą przebywaniu na przydomowym tarasie. Ale możemy cieszyć się nim dłużej, jeśli zdecydujemy się zadaszyć nasz taras. Dzięki temu deszczowe dni nie będą już przeszkodą a upalne słońce przestanie doskwierać.

Obecnie mamy dostępnych na rynku wiele rozwiązań, ale wybór odpowiedniego zadaszenia tarasu wymaga przemyślenia zarówno pod kątem optymalnego projektu i doboru właściwych materiałów. Do dyspozycji mamy bowiem takie materiały jak: drewno, aluminium, szkło czy bardzo popularny w ostatnim czasie poliwęglan.

Drewno na pewno cieszy oko estetyką i jest ponadczasowe. Za jego pomocą możemy wykonać solidny stelaż zadaszenia tarasu. Pasuje do wielu typów domów i po jakimś czasie można go samodzielnie odnowić. Niemniej musimy się liczyć ze stosunkowo wysoką ceną tego materiału.

Aluminium to lekki materiał nadający się na zbudowanie konstrukcji stelażu zadaszenia tarasu. Jest stosunkowo łatwe w montażu, może być pomalowane na różne kolory i nie poddaje się tak łatwo rdzy przy odpowiednim zabezpieczeniu. Jednak musimy pamiętać, że w przypadku użycia stelażu z aluminium musimy wybrać pokrycia o odpowiedniej wadze by nie uległ odkształceniom.

Jeśli wybraliśmy już materiał na stelaż, czas wybrać pokrycie naszego zadaszenia tarasu. Tutaj oczywiście mamy do wyboru szkło, którego niewątpliwą zaletą jest przepuszczalność światła. Musimy jednak pamiętać, że pokrycia szklane powinny być wykonane z odpowiedniego rodzaju szkła: hartowanego, klejonego, o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Dzięki temu zalegający zimą śnieg nie będzie stanowić zagrożenia i posłuży nam długi czas. Niestety wadą pokryć szklanych jest dość szybkie nagrzewanie się obszaru pod nim, co bywa uciążliwe w gorące dni.

Możemy także zdecydować się blachodachówkę. Chroni skutecznie przed deszczem, a w słoneczne dni przed słońcem. Jest lekka więc nie wymaga zastosowania stelażu o dużym przekroju. Na pewno jej zaletą jest także cena. Do minusów niestety musimy zaliczyć fakt, że w deszczowe dni będą nam towarzyszyć dość uciążliwy hałas kropel deszczu odbijających się od blachy. Nie przepuszcza też światła, co w pochmurne dni może dla wielu stanowić problem.

Dachówka to rodzaj pokrycia, które również jest stosowane w zadaszeniach tarasu. Na pewno sprawdzi się w mocno nasłonecznionych miejscach. Jeśli nasz dom jest pokryty tego samego rodzaju dachówką co zadaszenie tarasu – na pewno doda to całości uroku i elegancji. Jeśli chcemy zastosować dachówkę musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego materiału na stelaż zadaszenia, bowiem aby ją utrzymać potrzebna będzie dość solidna konstrukcja. Ze względu na fakt braku przepuszczalności światła niektórzy decydują się na zastosowanie okien dachowych, ale to rozwiązanie wpłynie znacząco na cenę całego przedsięwzięcia.

Z dostępnych materiałów wykorzystywanych na pokrycia, mamy także do wyboru poliwęglan. Zadaszenie tarasu z poliwęglanu to szczególnie polecane rozwiązanie. Jest lekki, trwały i szybki w montażu. Do tego jest dostępny w różnych kolorach i kształtach. Jest zdecydowanie tańszy od szkła, przepuszcza światło jak szkło dodatkowo je rozpraszając, ale nie jest tak wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne. Zadaszenie tarasu z poliwęglanu to idealne rozwiązanie, jeśli nie chcemy ograniczać ilości przepuszczanego światła przy zachowaniu skutecznego zabezpieczenia przed opadami. Warto wspomnieć, że zadaszenie z poliwęglanu jest również odporne na zmiany temperatury, co w naszym klimacie jest niezmiernie istotne. Na rynku dostępne są pokrycia z poliwęglanu odporne na promieniowanie UV i ograniczające nagrzewanie się nawet o 75%. Ich cena zależy od kilku parametrów (znaczenie ma grubość, kolor, współczynnik przepuszczalności światła oraz izolacyjność cieplna), ale z pewnością są warte uwagi przy wyborze materiału zadaszenia dla naszego tarasu.

Gdzie sprawdzi się zadaszenie z poliwęglanu? W zasadzie wszędzie bowiem świetnie komponuje się z różnego rodzaju budynkami – od tych budowanych w stylu tradycyjnym po nowoczesne konstrukcje. Doskonale nadaje się do miejsc o wysokim natężeniu słonecznym ze względu na właściwości rozpraszania światła a w przypadku deszczu nie jest tak uciążliwy pod względem hałasu jak blachodachówka. Zadaszenie z poliwęglanu nie wymaga skomplikowanego stelażu bowiem jest lekkie i elastyczne a dodatkowo dobrze komponuje się zarówno z drewnem jak i aluminium.