Izolacja fundamentów

Gutta Polska - folie fundamentowe

Kluczowym etapem budowy domu jest postawienie fundamentów. Stanowią podparcie dla całej konstrukcji budynku oraz zabezpieczają obiekt przed wnikaniem wód gruntowych do wnętrza. Istotne znaczenie na tym etapie prac budowlanych ma zastosowanie odpowiedniej izolacji fundamentów. Decydującą rolę przy wyborze właściwego rozwiązania mają warunki panujące na działce oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Dla prawidłowej oceny zasadne jest przeprowadzenie badań geotechnicznych.

Postawienie fundamentów to kluczowy moment budowy domu, ale jednocześnie to dopiero połowa sukcesu w osiągnięciu celu, bowiem postawione fundamenty należy właściwie zabezpieczyć przed działaniem wody, wilgoci z gruntów oraz tzw. wyziębianiem.

Izolacje fundamentów

Już na etapie projektowania domu powinniśmy wziąć pod szczególną uwagę dobór odpowiedniego systemu hydroizolacyjnego opierając się na danych dotyczących rodzaju i stanu podłoża, na którym zamierzamy postawić budynek. Mając szczegółową wiedzę w zakresie warunków gruntowo-wodnych, sposobu posadowienia budynku, dyletacji i przejść rurowych możemy precyzyjnie określić jaki rodzaj izolacji fundamentów i jakie materiały do tego celu będą nam niezbędne by prawidłowo zaizolować nasze fundamenty.

Dlaczego izolacja fundamentów jest tak ważna?

Z gruntu na jakim sadowimy nasz budynek przenika wilgoć i woda. Bez izolacji fundamentów dochodzi do ich zawilgocenia, przez co szybko ulegają zniszczeniu. Co więcej, zawilgocone fundamenty powodują utratę ciepła, a tego z pewnością chcemy uniknąć. Zawilgocone fundamenty mogą także powodować przenikanie wilgoci do ścian, na których może zacząć pojawiać się pleśń i grzyby, co jest szczególnie niewskazane w budynkach mieszkalnych bowiem zagrażają naszemu zdrowiu.

Rodzaje izolacji fundamentów.

W zależności od poziomu wód gruntowych i rodzaju gruntu rozróżniamy:

  • izolację przeciwwodną (kiedy poziom wód gruntowych jest na tyle wysoki, że fundamenty praktycznie „stoją” w wodzie, lub w wyniku opadów atmosferycznych poziom wody podniesie się do poziomu fundamentów),
  • izolację przeciwwilgociową (kiedy rodzaj gruntu jest przepuszczalny i woda z opadów wsiąka na tyle szybko, że nie dochodzi do jej zastojów przy fundamentach).

W zależności od sposobu ich wykonania, izolacje fundamentów możemy podzielić na:

  • izolacje poziome (zapobiegające przenikaniu zawilgocenia ku górze poprzez kanaliki w strukturze fundamentów)
  • izolacje pionowe (przeciwdziałające wnikaniem wilgoci w ściany fundamentów).

Czym izolować fundamenty?

Kiedy mamy już określone jaki rodzaj izolacji fundamentów musimy wykonać, możemy przejść do wybrania najlepszych do naszego celu materiałów. Wśród najpopularniejszym materiałów stosowanych dzisiaj do izolacji fundamentów są m. in folie fundamentowe, które można wykorzystać zarówno do wykonania przeciwwilgociowej jak i przeciwwodnej izolacji fundamentów. Ich podstawowa zaleta to łatwość montażu i skuteczność w ochronie przed wilgocią. Wybór odpowiedniej folii w izolacji fundamentów zależy od warunków hydrogeologicznych, niemniej coraz częściej w naszym klimacie zdarzają się ulewne deszcze, dlatego zalecamy rozważenie tego aspektu przy wyborze rodzaju i materiału izolacji fundamentowej.

W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wybór wytrzymałych folii fundamentowych o różnym przeznaczeniu, wykonanych z najwyższej jakości materiałów.